Kwiaciarnia Bukietowa
Codziennie świeże kwiaty
Szukaj
Technologia Google TłumaczTłumacz

Jakie są najtrwalsze kwiaty cięte?

Kwiaty cięte mają bardzo wiele uniwersalnych zastosowań. Są wręczane w formie bukietu z okazji urodzin, imienin, rocznicy lub stanowią wyraz uznania, wyznanie miłości, gest przeprosin. Mogą być również piękną i estetyczną ozdobą mieszkań, gabinetów kosmetycznych, czy salonów z odzieżą. Odgrywają one również istotną rolę podczas wyjątkowych uroczystości, takich jak śluby, wesela, komunie, czy inne wydarzenia specjalne.

Niestety żywe kwiaty mają jedną wadę – z reguły szybko więdną. Warto więc wybierać gatunki, które odznaczają się długą żywotnością i potrafią stać w wazonie nawet kilka tygodni. Jakie kwiaty cięte są najtrwalsze? W niniejszym artykule floryści z kwiaciarni w Lublinie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Jak wybierać kwiaty cięte?

Wybierając kwiaty cięte do bukietów lub dekoracji, warto kierować się nie tylko ich pięknem, ale także trwałością. Najtrwalsze kwiaty cięte, to kwiaty zdrowe. Istnieje kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę, kupując je w kwiaciarni:

  • stan świeżości – płatki powinny być jędrne, a łodygi elastyczne. Unikaj kwiatów, które wykazują oznaki większych uszkodzeń, zwiędnięcia czy brązowienia. Nie kupuj również takich, które mają uszkodzenia mechaniczne.
  • stan rozwinięcia kwiatów – jeśli zależy Ci, by kwiaty długo stały, wybieraj takie w fazie pąka lub częściowo rozwinięte. Pąki otworzą się dopiero w wazonie, co przedłuży ich trwałość.
  • stan łodygi – upewnij się, że łodygi są wolne od przebarwień i nie są podgniłe. Kwiaty z mocnymi, twardymi i zdrowymi łodygami postoją znacznie dłużej.

Kwiaty cięte, które długo stoją – jakie odmiany wybierać?

Jeżeli chcesz cieszyć się pięknem kwiatów przez długi czas, musisz także wybierać odmiany, które są odporne na czynniki zewnętrzne, łatwe w pielęgnacji i utrzymują się do kilku tygodni w wazonie z wodą. Oto kilka odmian, które są doskonałym wyborem:

  • astry – mają delikatne, najczęściej fioletowe płatki i długie łodygi, które umożliwiają wygodne umieszczenie w wazonie. Utrzymują świeżość nawet do dwóch tygodni, przy regularnej wymianie wody.
  • piwonie – kwiaty o dużych, pełnych kwiatach i mocnych łodygach. Ich trwałość sięga nawet trzech tygodni, pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji. Duże, pękate kwiaty doskonale komponują się w wazonie z innymi gatunkami, dodając elegancji i uroku. Co więcej, piwonie pięknie pachną.
  • goździki – mogą utrzymać świeżość nawet przez dwa tygodnie, a ich intensywny zapach i szeroka gama kolorów sprawiają, że są popularnym wyborem do ozdobnych bukietów.
  • storczyki – choć są popularnie znane, jako kwiaty doniczkowe, pięknie prezentują się również w wazonie. Odpowiednio pielęgnowane mogą wytrzymać nawet 2-3 tygodnie.
  • anturium – trwałość anturium wynika z wytrzymałych łodyg i liści. Mogą one ozdabiać wazon przez długi czas, nawet do trzech tygodni.
  • róże – klasyczne róże cięte również mają stosunkowo długą żywotność. Mogą cieszyć oko nawet do 3 tygodni, pod warunkiem, że uprzednio wyczyścimy łodygę z liści.

Jak przygotować kwiaty cięte do wazonu?

Odpowiednie przygotowanie kwiatów do wstawienia w wazon może istotnie przedłużyć ich trwałość. Należy starannie usunąć liście z łodygi, gdyż po kontakcie z wodą ulegają one szybkiemu rozkładowi. Następnie zaleca się ścięcie końcówki łodygi pod skosem, aby możliwe było pobieranie przez nią wody większą powierzchnią. Można użyć do tego ostrego narzędzia, np. nożyka lub sekatora. Ważne, aby uprzednio zdezynfekować ostrze.

Woda w wazonie powinna sięgać mniej więcej ½ łodygi. Trzeba pamiętać o jej regularnej wymianie, gdyż może to przedłużyć żywotność kwiatów. Świeża woda i czysty wazon pozwalają uniknąć rozwoju mikroorganizmów i bakterii. Nawet najtrwalsze kwiaty cięte powinny stać z dala od światła słonecznego i przeciągów. Trzeba więc zrezygnować z popularnego miejsca na parapecie pod oknem.

Kwiaty cięte do bukietów – jak przedłużyć ich żywotność?

Oprócz przygotowania łodyg i regularnej wymiany wody, warto zastosować kilka prostych trików, które mogą przedłużyć trwałość kwiatów ciętych. Koniecznie trzymaj bukiet w chłodnym miejscu, z dala od bezpośredniego słońca czy źródeł ciepła, aby nie przyspieszać procesu więdnięcia kwiatów. Dobrym pomysłem jest wzbogacenie wody specjalną odżywką do kwiatów ciętych, której składniki pozytywnie wpłyną na ich stan. Można również spróbować eksperymentów z domowymi sposobami, np. dodając do wazonu kilka kropli soku z cytryny, łyżkę cukru lub niewielką ilość octu jabłkowego.

Ile wytrzymają kwiaty bez wody?

Organizujesz wesele lub inne przyjęcie i martwisz się, ile wytrzymają kwiaty bez wody? Wykorzystanie kwiatów ciętych do dekoracji wydarzeń wymaga nieco wiedzy i doświadczenia. Po pierwsze, kwiaty należy przyciąć i przygotować krótko przed użyciem, aby maksymalnie wydłużyć czas, w którym będą świeże. Po drugie, florysta może zastosować specjalne preparaty, odżywki lub nawilżacze, które pomagają kwiatom utrzymać świeżość przez dłuższy czas, nawet bez dostępu do wody. Najlepiej jest dekorować przestrzeń żywymi kwiatami możliwie blisko momentu rozpoczęcia ceremonii, ale nie zawsze jest to możliwe. Jeśli dekorujesz salę wcześniej, zadbaj o jej klimatyzację.

Rośliny przygotowane przez florystę z pewnością przetrwają całą noc, a nawet jeszcze dłużej. Nie musisz martwić się, że zwiędną one w trakcie celebracji i będą stanowić mało estetyczne tło. Jeśli zależy Ci na perfekcyjnym bukiecie lub dekoracji, która będzie cieszyła oko przez długi czas, skorzystaj z wiedzy i doświadczenia specjalistów. Pomogą oni dobrać najtrwalsze kwiaty cięte, dostosowane do okazji.