Kwiaciarnia Bukietowa
Codziennie świeże kwiaty
Technologia Google TłumaczTłumacz

Kwiaty cięte – jak przedłużyć ich trwałość?

Świeże kwiaty to piękny upominek, który sprawdza się niemal przy każdej okazji. Osobie, która chce wręczyć je komuś najbliższemu zależy na tym, aby bukiet był piękny i świeży, a obdarowany chce utrzymać upominek w doskonałym stanie jak najdłużej. Jednak cięte kwiaty mają określoną żywotność i nie mogą wyglądać tak samo przez cały czas. Na szczęście, istnieją sposoby, dzięki którym można nieco wydłużyć żywotność bukietu. Podpowiadamy co zrobić, aby pąki kwiatów utrzymały się jak najdłużej, a liście były piękne i zielone przez wiele dni.

Codzienna pielęgnacja

Nie ma lepszego sposobu na wydłużenie żywotności ciętych kwiatów niż ich codzienna pielęgnacja. Należy doglądać bukietu, sprawdzać stan pąków i liści oraz przeciwdziałać pierwszym oznakom więdnięcia. Dobrym rozwiązaniem jest podcinanie końcówek łodyg o około1-2 cm. Istotne jest, aby robić to pod kątem. Dzięki temu, rośliny nie będą stały pionowo, a proces ich gnicia przebiegnie wolniej. Co więcej, łodyga ucięta na skos będzie mogła prawidłowo pobierać wodę. Warto pamiętać, że róże należy podcinać pod wodą, aby w łodydze nie powstały pęcherzyki powietrza, które zahamują odpowiednie pobieranie wody. Oprócz przycinania łodyg, trzeba pamiętać także o częstym wymienianiu wody. Kwiaty, które będą stały w zepsutym i nieświeżym płynie szybko zgniją. Najlepiej co dwa dni oczyścić wazon i wymienić wodę na świeżą.

Wazon w dobrym miejscu

Na żywotność kwiatów ma wpływ także to w jakim miejscu się one znajdują. Nie należy zostawiać wazonu w silnym słońcu, ponieważ bukiet szybko ulegnie przesuszeniu. Nie można także stawiać roślin blisko włączonego grzejnika czy rozpalonego kominka. Źle wpłyną na nie również przeciągi. Ponadto, świeże kwiaty nie powinny stać obok owoców, ponieważ wydzielają one związki etylenu przyspieszające starzenie się bukietu.

Odżywki przedłużające żywotność kwiatów

Innym sposobem na wydłużenie życia ciętych kwiatów jest zastosowanie odżywek dostępnych w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach. Dzięki nim, rośliny będą stały dłużej, a ponadto będą lepiej się prezentowały. Tego typu substancje pomagają oczyszczać wodę z namnażających się bakterii. Istnieją także domowe nawozy, które wspomogą cięte kwiaty. Najpopularniejszym z nich jest połączenie cukru z octem jabłkowym. Pierwsza z substancji wzmocni i odżywi rośliny, a druga zapobiegnie rozwojowi drobnoustrojów. Innym sposobem jest dodanie do wody roztartej na pył tabletki aspiryny. Zapobiega ona rozwojowi bakterii w wodzie i zmienia odczyn wody na bardziej kwaśny – korzystniejszy dla kwiatów. Zamów bukiet z kwiaciarni internetowej https://bukietowa.pl/ i ciesz się pięknymi kwiatami przez wiele dni.