Kwiaty cięte stanowią wyjątkową ozdobę każdego wnętrza. Bez względu na to, czy dostaliśmy bukiet w prezencie, czy skomponowaliśmy go sami, warto wiedzieć, jak zadbać o jego prawidłową pielęgnację. Wbrew powszechnej opinii, nie wystarczy wstawić kwiaty do wazonu z wodą. W niniejszym artykule przedstawimy 10 sprawdzonych porad, dzięki którym przedłużysz świeżość każdego bukietu.
1.Podetnij końce łodyg i usuń liście
Przed wstawieniem kwiatów do wazonu, oczyść łodygi ze zbędnych liści. Nie powinny być one zanurzone w wodzie, ponieważ szybko zaczynają się rozkładać i wydzielać szkodliwe dla kwiatów substancje. Jeśli nie oczyścimy łodyg, woda zacznie ciemnieć, a na ściankach wazonu zaobserwować będzie można brunatny nalot. Łodygi przestaną pobierać wodę, ponieważ będzie ona zbyt mętna, by przedostać się przez kanaliki.
Sprawdzonym sposobem na to, by przedłużyć żywotność kwiatów ciętych jest także przycinanie łodyg pod kątem około 45 stopni. Zwiększa to powierzchnię, przez którą łodyga będzie pobierać wodę i składniki odżywcze. Wystarczy ująć z każdego pędu około 1 cm. W tym celu należy użyć specjalnego sekatora lub ostrego noża. Co ważne, narzędzia powinny być wcześniej zdezynfekowane.
2.Często wymieniaj wodę
Jeżeli chcesz zadbać o długą żywotność kwiatów w wazonie, powinieneś codziennie wymieniać wodę na świeżą. To ograniczy rozwój drobnoustrojów oraz mikroorganizmów, które wpływają na zdolność pędów do pobierania wody. Czynność ta powinna być połączona z dokładnym myciem wazonu. Przykładowo, jeżeli wstawimy bukiet do wody i zapomnimy o codziennej higienie, w wazonie mogą rozwinąć się bakterie oraz grzyby, które przyczynią się do obumierania bukietu. Na kwiatach mogą być widoczne brunatne plamy, które wyglądają nieestetycznie.
Co więcej, kwiatom bardzo służy deszczówka lub woda przegotowana. Unikamy korzystania z twardej wody bezpośrednio z sieci kanalizacyjnej. Warto także zadbać, by miała ona temperaturę pokojową.
3.Wybierz odpowiedni wazon
Wazon także nie powinien być przypadkowy. Należy wybrać naczynie, które nie tylko estetycznie komponuje się z naszym bukietem, ale także zapewnia odpowiednią ilość wody. Unikaj wazonów z wąskim otworem, które mogą utrudnić umieszczenie kwiatów w odpowiedniej ilości wody. Zaleca się wazony z szerokim, stabilnym dnem, które pozwalają na swobodne rozłożenie łodyg kwiatów, zapewniając im odpowiednie podparcie. Dzięki temu kwiaty utrzymają się w wazonie w wyprostowanej pozycji, co przyczyni się do dłuższego zachowania ich świeżości.
4.Postaw wazon w odpowiednim miejscu
Kwiaty cięte są wyjątkowo wrażliwe na warunki otoczenia. Należy postawić je z dala od:
- otwartych okien – kwiaty, a zwłaszcza róże w wazonie, nie lubią przeciągów.
- kaloryfera, kominka – kwiaty potrzebują wilgotnego otoczenia, aby utrzymać się w dobrej kondycji, a suchy klimat może powodować, że szybciej więdną. Wysoka temperatura przyczynia się natomiast do szybszego odparowywania wody z wazonu.
- dojrzewających owoców – wydzielają etylen, gaz roślinny, który może wpływać negatywnie na kwiaty cięte.
- słońca – unikamy stawiania wazonu na parapecie w pełnym słońcu, gdyż przyczynia się to do szybszego namnażania bakterii w wodzie, a także może wpływać na intensywność barw kwiatów.
5.Zadbaj o temperaturę i wilgotność powietrza
Kwiaty cięte najlepiej radzą sobie w umiarkowanych warunkach. Optymalna temperatura to zazwyczaj między 18 a 22 stopnie Celsjusza. Należy unikać skrajnie ciepłego i zimnego powietrza, a także ciągłych zmian temperatur w pomieszczeniu.
Trzeba również zadbać o odpowiedni pozom wilgotności. Jeśli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, kwiaty mogą więdnąć szybciej. Możesz zwiększyć wilgotność, korzystając z nawilżaczy powietrza lub umieszczając naczynie z wodą w pobliżu bukietu. Nie należy jednak zraszać kwiatów spryskiwaczem, ponieważ można w ten sposób doprowadzić do rozwoju pleśni.
6. Dodaj do wody dodatkowe składniki
Często spotykamy się z pytaniem, co zrobić, żeby róże dłużej stały? Nie tylko w przypadku róż, ale także innych kwiatów, warto dodać do wody dodatkowy składnik, który wspomoże rośliny cięte. Oto co warto wsypać do wody:
- substancje odżywcze do kwiatów – w sklepach ogrodniczych dostępne są specjalne preparaty, które zapewniają kwiatom niezbędne składniki odżywcze. Zwykle sprzedawane są one w postaci saszetek z granulkami lub płynów i zawierają cukry, kwasy i substancje przeciwbakteryjne, które wspierają zdrowy rozwój kwiatów.
- cukier – dodanie odrobiny cukru do wody dostarcza roślinom źródła energii. Cukier pozwala na utrzymanie turgoru (napięcia tkanek) i pomaga kwiatom wydłużyć okres świeżości. Dobrym rozwiązaniem będzie np. dodanie cukru do tulipanów lub róż.
- kwas askorbinowy (witamina C) lub kwasek cytrynowy – może to pomóc w zakwaszeniu wody, co zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów.
- woda utleniona – kilka kropli wody utlenionej (3% roztwór) może pomóc w dezynfekcji wody i przedłużeniu trwałości kwiatów.
- węgiel aktywowany – ma zdolność absorbowania zanieczyszczeń i substancji, które mogą przyspieszać procesy starzenia się kwiatów.
Ważne jest, aby stosować te składniki w odpowiednich proporcjach i pojedynczo. Nie zaleca się ich mieszania.
7. Zastosuj trik z zapałkami
Mniej popularną metodą jest wtykanie zapałek w łodygi kwiatów. Jeśli nie wiesz, jak przedłużyć żywotność róż, to rozwiązanie świetnie się sprawdzi. To bardzo proste. Po podcięciu łodygi wystarczy umieścić w niej zwykłą zapałkę z siarką, koniecznie główką do góry. Ten zabieg ma zapobiegać namnażaniu mikroorganizmów, które odpowiadają za gnicie łodygi, ponieważ siarka uwalnia związki chemiczne, które je zabijają.
8. Zastosuj trik z grosikiem wrzuconym do wody
Co zrobić, żeby tulipany się dłużej trzymały? Wystarczy wrzucić do wazonu z wodą grosik lub inną miedzianą monetę. Być może brzmi to mało wiarygodnie, ale miedź jest znana ze swoich właściwości przeciwbakteryjnych, co oznacza, że może hamować rozwijanie się bakterii w wodzie w wazonie.
9. Zaparz łodygi więdnących kwiatów
Jeśli kwiaty zaczynają więdnąć, masz jeszcze szanse je uratować. Podetnij łodygi o kilka centymetrów, a następnie zanurz je na 10 sekund we wrzątku. Po tym zabiegu można ponownie umieścić kwiaty w zimnej wodzie. To powinno pomóc udrożnić kanaliki i przedłużyć nieco żywot bukietu. Trzeba jednak robić to ostrożnie i starać się chronić kwiaty i liście przed gorącą parą.
10. Zrób kwiatom zimną kąpiel
Istnieje jeszcze jeden zabieg, oprócz zaparzania, który może być skuteczny dla więdnących kwiatów. Możesz nakłuć łodygę w kilku miejscach, a następnie położyć kwiaty w wannie lub dużym naczyniu z zimną wodą. Po godzinie bukiet powinien odzyskać swoją witalność.
Podsumowując, nawet najtrwalsze kwiaty cięte, takie jak chryzantemy, piwonie czy goździki, w końcu zwiędną. To naturalny proces, ale istnieją sposoby, aby przedłużyć ich trwałość i cieszyć się nimi jak najdłuższy czas. Stosując sprawdzone przez Kwiaciarnie w Lublinie techniki pielęgnacyjne , możemy zachować świeżość i piękno naszych kwiatów przez wiele dni, ciesząc się ich urodą i aromatem.
0 Comments for “Jak dbać o kwiaty cięte? Poznaj 10 sprawdzonych porad!”